Sanal Kart Bilgileri

Online alışveriş yapmak isteyen ancak e-ticaret siteleri konusunda güvenlik şüphesine düşünler için, kredi kartlarının haricinde sanal kartlar kullanılmaktadır. Bu kartlar artık insanların en çok güvendikleri ödeme şekillerinin başında gelmektedir. Hızla yaygınlaşmaya başlayan sanal kart ödeme sistemleri, bu konuda bilgi sahibi olmayan, daha önce hiç kullanmayanlar için oldukça kolay ve hızlı kullanılır bir durumdur.

Fiziksel bir karttan öte, sanal kullanım için oldukça uygun olan bu kartların artık uyumlu olmadığı e-ticaret sitesi hemen hemen yok gibidir diyebiliriz. Kullanım limiti kart sahibi tarafından belirlendiği için, limit aşımı olmadan ve güvenlik sorunu olmadan kullanılabilmektedir. Sanal kartları bu kadar gündeme gelmesinin sebebi mutlaka vardır. Online alışverişin bu kadar yaygın hale gelmesi ve oldukça fazla online mağazanın internette boy göstermesi nedeniyle dolandırıcılıkların hızla arttığı da görülmektedir. Bu nedenle artık kredi kartı bilgilerinin çalınmaması için sanal kartlar en ideal ödeme yöntemi haline gelmiştir. Kişisel bilgilerin tamamen korunduğu ve kredi kartı bazlı olup, hiçbir hesap bilgisinin alışveriş esnasında kullanılmadığı bu sistem insanların hayatlarını güvenli hale getirip, kolaylaştırmaktadır. Normal kredi kartından bunun haricinde hiçbir farkı yoktur. Kredi kartı talep ettiğinizde belli bir süre beklemek zorunda kalırsınız. Sanal kartlarda ise bu talep daha hızlı sonuçlanmaktadır. Kredi kartı hangi bankayla çalışıyorsa, o bankadan sanal kart talep edilebilmektedir.

Müşteriler, bankanın istediği şartları karşıladığı takdirde sorunsuz sanal kart sahibi olabilirsiniz. Tüm bu güvenlik önlemlerine rağmen yine de internet sitelerinin güvenlik sertifikası ile korunup korunmadığı göz önünde bulundurmak gerekir. Sanal kartın güvenilirliği adına, kart kullanılmadığı zamanlarda limitlerinin sıfırlanması önerilmektedir. Böylece güvenlik arttırılmaktadır. Limit belirleme işlemi kısa sürede tamamlandığında, kart internetten yapılan alışverişe rahatça açılabilmektedir. Bankalar sanal kart çıkarma konusunda farklı prosedürlerle çalışmaktadır. Alışveriş yaptığınızda sanal karttan limit düşmektedir. Fakat alışveriş sırasında kesinlikle kredi kartı numarası, güvenlik numarası, son kullanma tarihi kesinlikle paylaşılmaz. Sanal kart bilgileri sadece alışveriş yapılan siteyle paylaşılır. Limitse asıl kredi kartından düşmektedir. Eğer limitiniz uygunsa, mağaza market gibi farklı yerlerde kullanmak isterseniz bu mümkün değildir. Bu kart tamamen online alışverişler için düzenlediği için fiziki alışveriş merkezlerinde ve alanlarında kullanılmaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın